Blog

Search

Woman in Green Dress, Mrs. Vicdan Moralı’s Portrait
İbrahim Çallı - Yeşil Elbiseli Kadın, Bayan Vicdan Moralı’nın Portresi

Romanya Postası, 1971, Kart Maksimum

İbrahim Çallı (1882, Çal - 1960, İstanbul) Türk ressamı.  

Pul üzerine de basılan bu tabloda Prenses Vicdan Halim Moralı (1897-1966 - İsyankar Osmanlı Paşası ve sonradan Mısır Hıdvi Kavalalı Mehmet Ali Paşanın torunu), kendi köşkünde, Edirnekâri bir sedirin üzerinde oturmakta, sedirin solunda aynı tekniği sergileyen sehpanın üzerinde, mavi Beykoz işi mavi opalin vazonun içinde pembe güller görülmektedir. Duvarda solda, üzerine porselen bir tabak konmuş Edirnekâri kavukluk, sağda yaldızlı çerçeve içinde sülüs hatlı “Ve mâ tevfîki illâ billâ” (Ancak O’nun yardımıyla olur) yazısı yer alır. Sarı ipek şalvar, sim işlemeli yeşil üç etek giymiş olan prensesin elmas küpeleri ve sarı çiçek oyalı hotozu dikkat çekmektedir.

Her ne kadar Türk filatelisi ile pek bir ilgisi olmasa da bu zarf oldukça ilgimi çekti. Chicago’dan 13 Ekim 1881 tarihinde şehiriçi postalanan bu zarf üzerinde Ottoman Cahvey Company reklamı var. 

1875 yılında Chicago’da kurulan Ottoman Cahvey Company toptan kahve, çay, baharat, kabartma tozu ve bitki özü satıyordu. İlerleyen yıllarda şirket satıldıktan sonra ad değiştirmiştir. Aşağıda 7 Haziran 1884 tarihli bir gazetede bulunan bir ilanını görebilirsiniz.

 

 

Sayın Kamil Fatih Arlı, Sayın Hakan Yılmaz, Sayın Osman Leven Seral, Sayın Carl Catherman, TRFILA ve Postman forumları sayesinde (her iki forum da artık işletilmiyor) bir yıldan daha uzun süre beni merakta bırakan bir gizem giderildi. Birkaç yıl önce, üzerineki ilginç damga yüzünden bu kartı aldım. TRFILA forumundan kartpostalın İstanbullu ünlü kartpostal tüccarı, M. Melissopoulos tarafından hazırlandığını öğrendim (kaşe kartpostalın arkasinda). "imza"sı bu özel damgaydı. Bu damgayı arastırırken danıstığım Bay Carl Catherman bana bu damgayı oluşturmak için bir madalyon kullanıldığını söyledi. Benim ilgimi daha da arttırdı; ancak, pek çok nümismatik sitesinde çok zaman geçirmeme rağmen hangi paranın kullanıldığını bulamadım.

Fruchtermann 1365

Yakın zamanda, Hakan Yılmaz Bey'de benzer bir kart gördüm. Birkaç mesaj sonrası, Kamil Fatih Arlı Bey'den, "imza" damgasının Sultan Abdulmecid zamanındaki 20 paralık bakır bir para olduğunu öğrendim.

Orijinal resim için Sayın Arlı'ya çok teşekkür ederim.

20 Para